2.Dünya Savaşını Konu Alan FPS Bilgisayar Oyunları

OyunModları 09 Kasım 2014 13 Yorum

Sponsor Bağlantılar

Sitemizde liste usülü ile oluşturacağımız özel yazıları gün geçtikçe arttırıyoruz. Aramıza yeni katılan editörlerinde katkılarıyla bugün sizlere First Person Shooter yani birinci şahıs nişancı olarak adlandırabileceğimiz FPS oyun kategorisini daha iyi anlamanız için bir örnek verelim Call Of Duty serisi bir FPS oyun türüdür. Yani belirli bir senaryo eşliğinde yönettiğiniz kahraman sanki sizmişsiniz hissi uyandıran oyun türüdür. İkinci dünya savaşı başlıbaşına bir bütün olarak incelenmesi gereken ve cepheler arası geçişleri konu alan birçok FPS türü ve oyun serisine ev sahipliği etmektedir. Aşağıda sıralayacağımız oyunları eğer tarihsel senaryo eşliğinde oyun oynamayı seviyorsanız mutlaka denemeniz gerektiğini unutmayın.

1- Call Of Duty Serisi

callofduty2_oyunmodlaricover Serinin Bilgisayar üzerine yapılmış oyunları ; Call Of Duty , Call Of Duty 2 ve Call Of Duty World at War isimlerinde 3 adet oyundan oluşur. Call of duty bu konu hakkında yapılmış en kaliteli 2.dünya savaşı oyunlarını başında gelir. Seride 3 adet oyun ikinci dünya savaşını konu alır. Bunlar Call Of Duy Global Operation , Call Of Duty 2 ve Call Of Duty  World At War(Call Of Duty 5) . Call Of Duty ilk oyunla birlikle İkinci dünya savaşına keskin bir giriş yapar aslında. İlk eğitim bölümünün ardından Normandiya çıkarması ile Alman Nazi Saflarının içlerine doğru ilerliyoruz. Daha sonra uzun bir hikaye kısmının ardından Berlin kuşatmasına kadar ilerlediğimiz bir Amerikan bir Rus askerini canlandırdığımız güzel bir başlangıç oyunu. callofduty5_oyunmodlaricover Call Of Duty 2 ise Birinci bölümde eksikliğini hissettiğimiz Doğu cephesi savaşlarını konu alır genellikle. Rus askerini canlandırdığımız serinin ikinci oyununda Stalingrad kuşatması yarma mücadelesi , Kursk Tarihin en büyük tank savaşı ve Afrika topraklarında muttefik kuvvetleri dize getiren Çöl Tilkisi lakaplı Nazi Generaline karşı vereceğimiz El-Alamein mücadelelerini konu alan destansı kahramanlık öyküleri barındıran serinin devam oyunudur. Call Of Duty 2 Video Serimiz : Toplam 21 videodan oluşan Call Of Duty 2 üzerine hazırladığımız oynanış videolarının hepsini aşağıdaki videoda bulabilirsiniz. Call Of Duty 5 yani  World At War ise hikayenin eksik kısmını tamamlayan devam oyunu. Çıktığında fazla ilgi görmemesi yüzünden seriye devam edilmemiş fakat Call Of Duty 5 çıktıktan çok uzun bir süre sonra bile oynanabilirliğini halen ilk günkü gibi korumaktadır.(Oyun 2005 yapımlı olmasına rağmen harika grafik detayı barındırır.) Call Of Duty 5 te ise Japon savunma hatlarını yarmak , Guadal Kanal Mücadelesi ve dolayısıyla Pasifik savaşının tamamının ele alındığı detaylandırıldığı ve ayrıca İkinci oyunda eksik kalan Doğu cephesinin de bir bölümünün oyuna eklendiği Son olarak Berlin'in düşmesine kadar hikayenin devam ettiğini gösteriyor bizlere. Call Of Duty 5 Video Serimiz Toplamda 15 Videodan oluşan ve 4 saat uzunluğunda oynanış videosu sizlerle.. Seride birkaç oyun daha İkinci dünya savaşını konu alır fakat Bilgisayar oyunu değillerdir. Diğer platforma ait oyunlar olduğu için bu makalemize bu oyunları eklemiyoruz.

Brothers in Arms Serisi (Kardeşler Takımı)

brothersinarms30hill_oyunmodlari Serinin Bilgisayar üzerine Yapılmış oyunlar ; Brothers in Arms: Road to Hill 30 , Brothers in Arms: Earned in Blood, Brothers in Arms: Hell's Highway, isimlerinde 3 oyundan oluşur. Aslında serinin şu günlerde çıkacağı açıklana dördüncü bilgisayar ve ikinci dünya savaşına konu olna Furious 4'ü de bu makaleye eklememiz doğru olur. Yani Brothers in Arms serisi ikinci dünya savaşı FPS Bilgisayar oyunları kategorisinde 4 adet oyunla yer almaktadır. brothersinarmsblood_oyunmodlari Brothers in Arms Road to Hill 30 , Normandiya çıkarması ve Berline doğru hareketi konu alan ve Almanya sınırları içerisinde bulunan 30.Tepe savaşlarına kadar birçok kahramanlık öyküsünü içerisinde barındırır. Earned in Blood ise bize yine yaşanmış ikinci dünya savaşı hikayelerini kapsayan bir senaryo ile geliyor. Ayrıca Bu serinin bütün oyunlar Kardeşler takımı adı altında yayınlanan HBO Firmasına ait 10 bölümlük diziden esinlenilmiştir. Aslında burada bahsedilecek en önemli oyun Furious 4 olmalı. 2015 yılı ile çıkması planlanan bir ikinci dünya savaşı oyununda ne farklı olabilir ki ... Diğer oyunlarda kahramanlaşmış 4 karakterin savaş devamında Hitler'in sonrasında karmaşa içine girmiş ve savaşı kaybetmiş almanyadaki görevlerini kapsıyor. Aslında bu oyun ikinci dünya savaşının bitiminden sonraki zamanı konu alsada savaşın izlerini taşıdığı için bu kategoriye almamız gerektiğini düşündük.

Medal Of Honor Serisi

medalofhonorpasifikassault_oyunmodlari Medal of honor yani şeref madalyası yine ikinci dünya savaşında gösterilen üstün kahramanlık hikayelerini konu alan bir dizi Bilgisayar oyunları(Diğer platformlara da çıktı fakat konumuz bilgisayar) içeren kaliteli bir savaş FPS oyun serisidir. Serinin Bilgisayar için yapılmış oyunları ; Medal of Honor: Allied Assault , Medal of Honor: Pacific Assault, Medal of Honor: Airborne olarak üç adettir.  Serinin ilk Oyunu Allied Assault ile başlayalım. Cezayir ve Norveçteki Alman üstlerine saldırıları konu alır. Ayrıca oyunun diğer bölümlerinde D-DAY olarak bilinen Normandiya çıkarması ve Amerikan kuvvetlerinin çıktığı Omaha sahili ile Fransanın Nazilerin elinden kurtuluşunu anlatan hikayeler bütününü içerir. 2002 yılı çıkışlı bu oyun birçok ödüle layık görülmüştür. medalofhonorairborne_oyunmodlari Pasific Assault ise yine Amerikan Deniz kuvvetlerinin Pasifikte verdiği yoğun mücadeleyi konu alır. Pearl Harbor saldırısından sonra Japonlar tarafından GuadalCanal bölgesinde inşa edilen havalimanını kurtarma ve Pasifik cephesinde yaşanan birçok savaş ve kahramanlık öykülerini oyuncularla paylaşır. Airborne ise İtalya bölgesinde Musolini'nin devrilmesiyle italyayı fetheden Hitler'in elindeki bölgelerde stratejik inişler yaparak bölgede verilen görevleri yerine getirmemiz gereken güzel bir ikinci dünya savaşı oyunu. Stratejik açıdan oldukça önemli demiryolu , köprüler gibi birçok savaşı kazandıran detayın ele geçirme görevleri bu oyunda işlenmiştir.

Sniper Elite Serisi

sniperelive1_oyunmodlaricom Serinin Bilgisayar üzerine yapılmış oyunları ; Seriye ait bütün oyunlar bilgisayar üzerine yapılmıştır. Bunları aksedecek olursak eğer , Sniper Elite , Sniper Elite V2 ve Sniper Elite 3'tür. 2002 yılında çıkan ve Kapıdaki düşman filminden esinlenerek dağlarda çobanlık yapan bir Rus keskin nişancısını işlemektedir. Devam oyunlarında ise yine savaşın en acı ve dramatik bölümü olarakta adlandırabileceğimiz Keskin nişancı olayını tam anlamıyla yansıtan grafiksel açıdanda istenileni veren bir oyun serisidir Sniper Elite. sniperelite3_oyunmodlaricover 2014 yılı itibari ile serinin son oyunu Sniper Elite 3 aramıza katıldı. Bu oyunda ise serinin diğer oyunları gibi Avrupa kıtasında savaşın yer aldığı Doğu cephesi yerine  Afrika semalarında devam eden acımasız savaş konu edilmektedir. Sniper Elite Video Serisi :

The World War II Combat Serisi

2dunyasavasipasifikcephesi The World War 2 Combat : Road to Berlin , Savaşın Sonlarınına doğru Berlinin düşmesini konu alan bir oyun. Bu oyunda Alman Naziler tarafından üretilmiş Gizli silah projelerinin Sovyet Lider Staline götürülme konusunda verilen görevlerin işlendiği ve ikinci dünya savaşı dokularının taşındığı ayrıca Çıkarılan serinin devam oyunu Thw World War 2 Combar Iwo Jima ile Amerikan birliklerinin Japonya adasına ayak basmasını konu alan Pasifik savaşına değinen iki oyundan oluşan bir seridir. Serinin Bilgisayar oyunu olarak çıkan ; The World War II Combat:Road To Berlin , The World War II Combat: Iwo Jima isminde iki oyunu vardır.

Hidden & Dangerous Serisi

hiddenanddengerous_cover Bu seriye Ait Pc Oyunları ; Hidden & Dangerous ve Hidden & Dangerous 2 'dir. İkinci dünya savaşında bir takım özel görevleri yürüten İngiliz Özel Hava Servisi(SAS) birimlerini kontrol ederek görevlere gidebileceğiniz ve İkinci dünya savaşının kilidini de çözen Atom bombası projesini Nazi imparatorluğundan çalacağınız güzel iki oyundan oluşan ikinci dünya savaşı oyunlarıdır.

The Red Orchestra serisi

redorchestra2_stalingradkahramani Bu seride Savaşın kaderini değiştiren Kursk ve Stalingrad savaşlarını anlatmaktadır. Kızıl ordu üzerine yapılmış İkinci dünya savaşı oyunu olma özelliğini taşır. Birçok oyun firması Rusya menşeili olduğundan Bu savaşın hep kahramanlık kısmına Ruslar konu edilmiştir. Fakat Amerikan menşeili firmalarında yukarıda göreceğiniz gibi Onların katılması ve yardımlarıyla değişen dengenin izlerini taşıyan oyunlarına da ulaşabilirsiniz. Seriye Ait Bilgisayar oyunları ; Red Orchestra: Ostfront 41-45 , Red Orchestra 2: Heroes of Stalingrad , Red Orchestre 2 : Heroes Of Stalingrad Rising Storm Ek Paketi , ve multiplayer mod olarakta bilinen Red Orchestra 2 : Mare Nostrum dan oluşur. Stalingrad kuşatmasının ardından Rusların Katyuşa füzelerini Stalingrad kuşatmasını delmek ve Almanların aslın taktiği Yıldırım harekatı ile Alman Nazi ordusunu sıkıştırarak ve daha sonra Berlin'e doğru yol alınmasını konu alan harika bir takım oyunları içeren ikinci dünya savaşı oyun serisidir.

Day of Defeat: Source

dayofdefeat Half Life serisi ve Counter-Strike serisi geliştiricisi Valve tarafından geliştirilen Day of Defeat Source bir başka ikinci dünya temalı Bilgisayar oyunudur. Seride tek oyun olduğu için sadece bir oyunun tanıtımını gerçekleştireceğiz. Oyunun gelişim tarihine bakacak olursak Half Life oyununa bir mod olarak tasarlanmıştı fakat tutulan bu yamayı Valve başlı başına bir oyuna dönüştürdü ve piyasaya sürdü. Çok oyunculu oynanabilen ve ikinci dünya savaşının meşhur savaş haritaları üzerine tasarlanmış Counter-Strike tarzı Online FPS oyunudur.

 Battlefield Serisi

battlefield1943 Serinin Bilgisayar üzerine yapılmış oyunları ; Battlefield 1942, Battlefield Heroes, Battlefield 1943 ve Battlefield 2 üzerine yapılmış Forgetten Hope 2 modu'dur. Battlefield serisi savaş alanında kullanılan bütün savaş makinalarını sizlere kullanım imkanı sağlayan yine çok oyunculu ve ölüm maçlarından oluşan haritalarıyla oyuncuyu kendisine bağlamaktadır. Online da oynanabilen Battlefield serisinde Tanklar , Zırhlı araçlar , Uçaklar , Yerde konuşlanmış makineli tüfekler , uçaksavarlar ve daha birçok savaş araçlarını kullanabilme imkanınız vardır.

Wolfenstein Serisi

wolfanstein_cover Serinin Bilgisayar üzerine yapılmış oyunları ; Return to Castle Wolfenstein , Wolfenstein: Enemy Territory, Wolfenstein ve Wolfenstein New Order'dir. Bu seri biraz daha bilimkurgu içerdiği için konunun en altında yerini aldı aslında aksiyon ögeleri taşıma bakımından yukarıdaki birçok oyundan daha kaliteli bir yapıttır. Nazilerin yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkan devasa korku ögesi taşıyan ve imkansız canavarlar ve savaş makinalarını deşifre etmek ve yok etmek üzere sızma askeri sistemini konu alan kaliteli bir oyun serisidir. Ve geldik bir makalemizde daha sona. Yukarıda adı geçen bütün oyunlar İkinci dünya savaşını bizlere yakından aktarmaktadır. Birçok oyun serisi büyük oyun yapımcıları tarafından yapılmış ve yayılmıştır. Yukarıda bahsi geçen oyunları oynamak sizleri savaşın bilinmeyen yanlarıyla inceleme fırsatı sunacaktır. Hepinize iyi oyunlar. Kaynak : Oyunmodlari.COM

Özel kategorisinden Yazılar

13 Yorum

Adwasdd 10 Haziran 2019 - 18:14:17

battlefield 1942 vardı


ibrahim 22 Ocak 2018 - 14:44:28

aradığınız oyun budur world war II combat road to berlin kardeşler


hüseyin 04 Kasım 2017 - 19:03:38

2.dünya savaşı ile alaksı yok


hüseyin 04 Kasım 2017 - 19:02:27

arkadaşlar birtane savaş oyunu oynuyodum multiplayer takım halinde araba tank ve helikoptere binilebilen ve yürüyerek gidilen bir oyundu bulamıyorum bilen varsa söylermi


Dogan 27 Nisan 2017 - 16:17:36

Conflict Global Terror


King 05 Şubat 2017 - 01:32:44

bence de commandos. Best of the besttir.


isizm 11 Aralık 2016 - 08:34:10

berlin diye bi oyun vardı bende cok arıyorum seninki de o mu ?


asdas 09 Eylül 2016 - 00:31:06

commandos kardeş


TARIK 28 Ağustos 2016 - 10:44:12

conflıct desert storm da guzel oyun


emr 10 Ağustos 2016 - 11:56:26

hidden dangerous


Oyun Modları 28 Haziran 2016 - 22:51:10

Confict Desert Strom Bagdat olabilir mi kardeşim bi bak


ugur 28 Haziran 2016 - 20:11:15

Arkadaslar 2003 yada 2004 yilinda 4 âdet askerî komuta edebildigim bır savaş oyunu oynuyordum ama bir türlü bulamıyorum oyunun adını lutfen yardimci olun. Tşkler. Not Brother in arms degil


Cundij 14 Haziran 2016 - 21:08:33

çok kaliteli güzel bir içerik ve yazı olmuş yorum yazmadan geçek istemedim


Yorum Yapın