Browser Oyunları Hakkında

Tarih 25 Kasım 2017 Gösterim İkonu 52 Gösterim Yorum İkonu 0 Yorum
Tarih Online Browser Oyunları Hakkında
Linkedin ile Paylaş Pinterest ile Paylaş Whatsapp ile Paylaş
OyunModları OyunModları

Sponsor Bağlantılar

Tarayıcı Oyunları

İnternetin hayatımıza egemen olmaya başlamasıyla birlikte oyun kültürü üzerinde de etkisi olmuş ve farklı oyunlar internet bağlantıları aracılığıyla çeşitlenmiştir. Bu maksatla tarayıcı, bir diğer adıyla browser oyunları türemiştir. Kurulumu var olan oyunlardan görece daha basit ve işlevsel olan bu tür oyunlar, günümüzde milyonlarca bilgisayar kullanıcısı tarafından oynanmaktadır.

Browser Oyunu Nedir?

İnternet sitelerine ya da diğer web alanlarına ulaşmak için kullandığımız Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Safari gibi tarayıcılar aracılığıyla oynanabilen internet tabanlı oyunlara tarayıcı oyunu denmektedir. Bu tür oyunları çalıştırabilmek için herhangi bir yazılımın bilgisayar indirilmesine ve kurulmasına gerek duyulmamaktadır.

İlk defa 1995 yılında ortaya çıkan tarayıcı oyunları, 2000 senesinden itibaren bugünkü kavramına yaklaşan bir gelişim gösterdi. Ancak browser oyunlarının asıl inkişafı, 2002 tarihinde yayına giren OGame adı verilen uzay temalı browser oyunu oldu.

Browser Oyunları

Tarayıcı oyunlarına dünyanın birçok noktasından milyonlarca oyuncu erişmektedir. Türkiye’de de müdavimleri bir hayli fazla olan bu oyunların başında Travian geliyor. 2003 yılında yayına giren Travian, tarayıcı üzerinden oynayabileceğiniz, köy temalı savaş ve strateji oyunudur. Türkçe de hizmet veren oyunun, yüz binlerce üyesi bulunuyor.

Tarayıcı oyunları arasında en köklülerinden biri de yirmi yıldır faaliyet gösteren Hattrick isimli online menajerlik oyunudur. Dünyanın hemen her ülkesinde oynan oyun, on üç milyondan fazla üyeye sahip. Temiz arayüzü bulunan Hattrick’e, aynı oyun türünde olan Online Soccer Manager rakip olarak çıkmıştır. İkisini birbirinden ayıran temel özellikse, Hattrick’in daha sâde ve anlaşılabilir bir arayüzü bulunurken, Online Soccer Manager oyunun biraz daha grafik ağırlıklı görünümü bulunmaktadır. Bu arada iki oyun da Türkçe olarak hizmet veriyor.

Bu saydığımız oyunlardan başkaca olmak üzere yüzlerce tarayıcı oyunu bulunmaktadır. Oyunların birçoğu ücretsiz olup, oyun içerisindeki ekstra satın alımlarla daha hızlı gelişim kaydedebilirsiniz.

Reklam Engelleyicisi kullanıyorsanız indirme bağlantılarını göremeyebilirsiniz. Tarayıcınızdan Reklam Engelleyici uygulamayı devre dışı bırakarak tekrar deneyebilirsiniz.

Benzer Yazılar Online kategorisinden Yazılar

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın