Call Of Duty World At War İnceleme

Tarih 09 Mayıs 2014 Gösterim İkonu 63 Gösterim Yorum İkonu 0 Yorum
Tarih Oyun İnceleme Call Of Duty World At War İnceleme
Linkedin ile Paylaş Pinterest ile Paylaş Whatsapp ile Paylaş
OyunModları OyunModları

Sponsor Bağlantılar

Avrupa'da Nazi imparatorluğunun tohumları atılırken Japonların müttefik devletlerin uyguladığı ambargo nedeniyle yeni hammadde ve ihtiyaçların karşılanması adına sömürge arayışlarına girmişti. İmparatora bağlı binlerce Japon askeri , Hindistan'ın bazı bölgelerindeki ufak tefek ülkelere çıkarma yaptı. Japonlar Pearl Harbor'a habersiz düzenledikleri saldırı sonucu dörtbinden fazla Amerikan askeri hayatını kaybetti.

Bu Saldırı sonrası birçok tarafsız ülke 2. Dünya savaşına katılacaktı. Belkide dünya tarihine maal olmuş 80 milyon insanın yaşamını yitirdiği 2.dünya savaşı Pearl Harbor'da saldırı günü limanda olması gereken fakat özsezi kabiliyeti yüksek American Amiralleri sayesinde orada olmayan ve saldırıdan kayıpsız kurtulan Amerikan Donanması, o saldırıda imha edilseydi bugün bambaşka bir çoğrafyada yaşıyor olabilirdik. Call Of Duty World at War tamda bu hikayeden başlıyor.

Pasifik Savaşı

callofduty_worldatwar_01

American Birleşik devletleri ve Japonlar arasında , Japonların pasifikte hakimiyet kurmak istemesi ve ABD'nin buna izin vermemsi , Solomon Adası , Guadalkanal savaşı , Binlerce Japon askerinin hayatını kaybetmesi ile devam eden daha sonra Okinawa'nın düşüşüyle son bulan olaylar dizisi diyebiliriz. Oyunda senaryo iki taraflı işliyor. Önce pasifik savaşı ardından sovyetler birliği ile Stalingrad kuşatmasının delinmesi ve Savaşın Alman topraklarında sürmesi ile devam ediyor. "Call Of Duty 5" olarakta bilinen World At War , Call Of Duty tarihi için önemli bir oyundur. Modern Warfare ile gelişmiş bir arayüz ve daha ayrıntılı grafik motoruna geçen oyun yapımcıları Call Of Duty 5'te de bu gelişmelerden yararlanarak harika bir iş çıkarmayı başarmışlardır. Call Of Duty 2 'ye göre nispeten daha kısa bir hikayeyi oyuncusuna aktaran World at War , Detaylı bir konu hakimiyeti ile oyuncuya bunu hissettirmiyor. Bitirdiğinizde ne kısa sürdü nede çok uzundu diyemeyeceğiniz bir oyun.

Call Of Duty World At War Silahlar

callofduty_worldatwar_05

Amerikan Thampson ve tek atar tüfekleri ve eş değerinde diğer ülkelerin kendine has tüfekleri oyunda mevcut. Ayrıca bizi heyecanlandırmaya yetecek yeni bir silah daha oyundaki yerini almış. Japonların üzerinde sıkça kullanacağınız Lav silahı ile neredeyse oyundaki bütün japon sığınaklarını yakıyoruz. Hatta bu silahın üzerine tasarlanmış iki bölüm mevcut. Ayrıca Sovyet tarafına geçtiğimizde Almanlarında bu silahı kullandıklarını göreceksiniz. Çünkü Sovyet askerini canlandırdığımızda Alman Lav silahlı askerin sırtındaki LAv silahının deposuna ateş ettiğimizde Asker paramparça oluyor. Fakat bu ayrıntıya iyi bakmak gerekiyor. Biz sırtımızda lav silahı taşırken neredeyse hiç bir japon bu depoya ateş etmiyor.

callofduty_worldatwar_03

Onca mermi gelip geçiyor ama hiçbirisi isabet etmiyor buda oyunun aşırı derecede taraflı olduğunu bize yansıtıyor. Aslında bu tarz oyunlarda biraz tarafsız olmalısınız. Tamam savaşın kazananı belli hikayeler de kısmen belli fakat kazanan taraf hiçbir cephede geri çekilmiyor mu? Her cephede işler yolunda mı gidiyor sanki diye soruyor insan. Keşke az daha tarafsız olmayı başarabilselerdi.

Bonzai

bonzai

Japon askerlerinin en çok sevdiğim özelliği ise, ağzına 5 tane mermi alan ve mermi bittiğinde tek tek doldurulması gereken ayrıca hedef nişani oldukça geniş bir aralığı gösterdiği için isaber oranı neredeyse %50'lerin altında olan süngülü silahlarla saldırırlarken , mermileri bittiğinde Bonzai diye çığlık atarak süngü savaşına girmeleri.

callofduty_worldatwar_02

1.Dünya savaşından kalma silahlarla teknolojik açıdan gelişmiş bir ülkeyle savaş hiçte kolay değil. Fakat savaş açtığını bildirmeden habersizce Pearl harbor'a saldırmakta hiçte hoş değil. Japonya Okinawa adasını ele geçirdiğimizde savaştan düşüyor ve hikaye Avrupa topraklarına geri dönüyor. Sovyet 150. Piyade birliğinde görevli Dimitri isimli karakteri canlandırıyoruz. Oyun, hikayenin ortalarında birkaç bölümde olsa bizi Sovyet kısmına da hazırlıyor. Kanas diye tabir edilen sniper silahı kullanarak Stalingradtaki kuşatmayı yarıyor ve Almanlara büyük zaiyat verdiriyoruz.

callofduty_worldatwar_04

Ardından Almanları kendi topraklarında savaşa zorluyoruz ve sürekli geri çekilen alman birliklerinin bir kısmı teslim olurken Hitler'in Yedek diye tabir ettiği ve bütük başkentlerde ve büyük şehirlerde konuşlandırdığı orduyla savaşma Berline gidiyoruz. Önce Berlin sınırları içerisinde  bulunan Reich bölgesindeki büyük Nazi karargahını temizliyoruz. Ardından da Berlin merkezdeki Alman parlamento binasını. Almanlar parlamento binasını savunmak için çok uğraşıyor nitekim sonuç hüsranla bitiyor. Savunma kırılıyor Parlamento Binasının balkon kısmında dalgalanan Nazi bayrağını indirip Sovyet bayrağını diktiğimiz bir senaryoyu gerçek savaş görüntüleriyle süslenmiş bir video takip ediyor ve oyun tamamlanıyor.

berlinebayrak

Oyunu kısa veya uzun birbiçimde aktardıktan sonra oyundaki dikkatimi çeken bazı konularıda aktarayım istedim. Hava Saldırısıyla yerle bir olan Reichteki Alman karargah binasının girişinde ağaca asılı bir alman gördüm. Yine karargah saldırısında duvarı yıkılmış bir kütüphaneden içeri gitdiğimde Hitler'e hiçte benzemeyen bir adamın resmi duvardaydı. Unutamayacağım kısmında ise Komutan Nazarov'un söylediği Bu bir Savaş değil , Bu bir Cinayet Sözleri geliyor. Ben oynarken oldukça keyif aldım umarım sizde bu keyifi almayı başarırsınız ve umarım eğlenerek oynarsınız. İyi Oyunlar - OyunModları

Reklam Engelleyicisi kullanıyorsanız indirme bağlantılarını göremeyebilirsiniz. Tarayıcınızdan Reklam Engelleyici uygulamayı devre dışı bırakarak tekrar deneyebilirsiniz.

Benzer Yazılar Oyun İnceleme kategorisinden Yazılar

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın