Hearts Of Iron 4 En Başarılı Tümen Dizilimleri

Tarih 05 Mart 2019 Gösterim İkonu 5193 Gösterim Yorum İkonu 2 Yorum

Sponsor Bağlantılar

2. Dünya savaşı oyunları arasında hem hikayesiyle hemde oynanışıyla oldukça gerçekçi olan Hoi4 bu konuda da oldukça disiplinli davranmış ve herkesin kendi tümenini kafasına göre oluşturmasının hiçbir faydasının olmayacağını onlarca techizat ve ağır silahlar eklediğimiz tümenlerin sağlam savunma tümenlerinde işe yaramamasıyla gösterdi. Bu nedenle kara savaşlarında başarı istiyorsanız tümen dizilimini iyi yapmalısınız. Sanayinizi, ekipman üretim miktarınızı, asker gücünüzü hepsini iyi hesaplayıp öyle birim basmalısınız. Bastığınız birimlerin savaş esnasında ekipman azlığı nedeniyle geri düşmesi oldukça olağan bir durum olabilir. Fakat organizasyon azlığı nedeniyle bir savaşı kaybediyorsanız bu gerçekten zorunuza gidebilir. Örneğin bir tümen diziliminde support olarak eklediğiniz her birim tümenin organizasyonunu düşürür. Bu tümen tank tümeni ise organizasyon azlığı gerçekten can sıkıcı olabilir. Saldırıda Başarılı olan Piyade Tümeni Bu tümen  794 ile 1000 üretim maliyetine neden olur. 7 adet Piyade tümeni ve 2 adet topçu birimiyle destek kısmında mutlaka mühendis, anti tank ve top desteği olmalıdır. 8900 manpower harcayan bu tümen yıkılmaz bir tümendir tabiki ekipman açığı olmazsa.Savaş genişliği 20'dir. Defans Piyade tümenleri Saldırı kadar savunmayıda düşünmelisiniz. Eğer sağlam bir piyade tümeni istiyorsanız geride yüksek organizasyon puanı bu tümeni kale yapacaktır. 10 Birim piyade, bir mühendislik ve top desteği bu tümene yetecek. Fakat yüksek manpower ve piyade ekipmanı talebini karşılamalısınız. Savaş genişliği 20'dir.

On Numara Piyade Tümeni 7 adet Piyade tümeni ve 2 adet topçu birimiyle destek kısmında mutlaka mühendis, anti tank ve top desteği, lojistik ve hava desteği olmalıdır. 9700 manpower harcayan bu tümen oyunun en muazzam tümenidir. Savaş genişliği 20'dir (Araştırmaları yaparak dahada düşebilir savaş genişliği resimde bu nedenle böyle gözüküyor.)

Ağır Piyade Tümeni Bu tümen gerekli ekipmanları karşılarsanız karşısında hiçbir tümen duramaz. Hem saldırıda hemde destekte çok iyidir. 6 birim piyade 2 birim topçu ve bir birimde ağır tank destroyer koyup destek kısmına top desteği, roketli top desteği, mühendislik ve lojistik koyuyoruz. Savaş genişliiği 20 birimdir.

Topçu Tümeni Ağır savunma hatlarını dövmek için kullanabileceğiniz zaiyat vermeden uzaktan toplarla cephe hattını zayıflatan efsane birimlerdir. Çok maliyetli bir birim olduğu için ordularınızda maksimum 2 tümen bulundurmanızı öneririm. 4 adet piyade 4 adet topçu birimi destek kısmında ise Topçu desteği, roketli topçu desteği ve lojistik birimlerini kullanmalısınız. Savaş genişliği 20 birimdir. Anti Tank Tümeni Savaşın sonlarına doğru özellikle sovyetlere karşı oynuyorsanız adamlar sağlam tümenlerle geliyor. bu nedenle ağır zırhlılarını susturmak için bu tümeni kullanabilirsiniz. 4 piyade birimi 2 anti tank birimi destek olarakta antitank ve mühendislik birimleri kullanabilirsiniz. Tümenin savaş genişliği 10 birimdir.

Ayrıca İşinize Yarayabilir

Hearts Of Iron 4 Hileleri - Hepsi
Hearts Of Iron 4 Hileleri - Hepsi

Hearts of Iron 4 çıktı ve oyunseverlerin beğenisini kazanıyor. 2. Dünya savaşını en gerçekçi şekilde yaşamak istiyorsanı...

Hava Savunma Tümeni Düşük organizasyona sahip bu tümenler hava hakimiyeti zayıf olan alanlarda kullanabileceğiniz düşman uçaklarını gözünden vuracak tümenlerdir. Eğer araştırmada flak 88'likleri açarsanız nazilerde gerçekten düşman uçakları çok zorlanacak. 2 birim piyade ve 6 birim anti hava biriminden oluşan bu tümenin anti hava ve mühendislik birimleriyle desteklenmesi gerekiyor. Polis Tümenleri Polis tümenleri eyaletlerde isyan oranını en aza indiren baskıcı fakat savaşta işe yaramayan geri hizmet tümenleridir. Ele geçirdiğiniz bölgelerde sanayilerin sabotaja uğramaması için bu tümenleri bölgeye sevk edebilirsiniz. 5 süvari biriminden oluşan bu unsurlar destek olarak military police birimine ihtiyaç duyar. Çok hızlı hareket ederler ve gerçekten isyanları -10%'e kadar düşürebilirler.

Motorize Tümeni Motorize tümenleri çok fazla desteğe ihtiyaç duyar fakat oldukça hızlıdır ve kısa sürelerde cephede bir oyuk oluşturabilir bu nedenle çok fazla tümen üretmeyip sadece gerekli alanlara tümenler yerleştirebilirsiniz. 7 motorize ve 2 motorize roket atar ile oluşturabileceğiniz bu tümenin topçu desteği, recon desteği ve mühendis desteğine ihtiyacı vardır. Mekanize Tümenler Yarı zırhlı bu tümenler hızın yanında hard atakta verir. Zırh giydirilmiş piyade tümeni olarakta adlandırabiliriz. Motorize tümeniyle aynı mantıkta çalışan bu tümen 7 mekanize birimi 2 motorize roket biriminden oluşur. Ayrıca destek olarak recon, mühendislik ve topçu desteği gerektirir. Zırhlı Öncü Tümenleri (Tank) Tank tümenleri düşük organizasyona sahiptir. Bu nedenle bu tümenler ağır şartlarda savaşa devam edemez. Fakat gerçekten yoğun bir hard atack sağlayan bu tümenler mevcut bir savaşa yüksek bir destek sağlayabilir. Zayıf cephe noktalarını yara yara ilerler. 2 adet kendinden kundaklı topcu (SP ART), 3 adet tank birimi 4 adet motorize birimden oluşur. Destek olarak topçu, anti tank, bakım ve lojistik gereklidir. Savaş genişliği 20 birimdir. Ağır Taarruz Tümeni Bu tümen yoğun ateş desteğine sahip muharip tümendir. Her türlü savaş esnasında hayatta kalan bir tümen olduğu kadar oldukça maliyetli bir tümen olarakta bilinir. 4 adet kendinden kundaklı topçu birimi, 2 adet tank birimi 2 adet motorize birimden oluşur. Destek olarak topçu birimleri yeterlidir. Garnizon Tümenleri Ele geçirdiğiniz adalara koyabileceğiniz garnizon birlikleri bu adaları savunarak toprak kaybını engeller. Örneğin Almanlar ile oynuyorsanız Norveçi ele geçirdiğinizde bu alana bu birimleri yerleştirebilirsiniz. 4 piyade birimi 2 anti hava birimi ve destek olarak Anti Air ve mühendislik gerektiren tümenlerdir. Man the Guns DLC'si hakkında herşeyi paylaştığımız içeriğe de göz atarak hala bu DLC'yi almadıysanız kararınızı değiştirebilirsiniz. Umarım yararlı olmuştur, burada gördüğünüz dizilimler dünyanın birçok yerinde bu oyunu oynayan oyuncular tarafından kabul görmüş tümen dizilimleridir.

Reklam Engelleyicisi kullanıyorsanız indirme bağlantılarını göremeyebilirsiniz. Tarayıcınızdan Reklam Engelleyici uygulamayı devre dışı bırakarak tekrar deneyebilirsiniz.

Benzer Yazılar Özel kategorisinden Yazılar

2 Yorum

Yorum Sahibi
Onur 26 Kasım 2020 - 11:11:12

20 with değil, 40 with değil. İşe yaramaz bence. 14 piyade 4 topçu daha iyi.


Yorum Sahibi
Göring 22 Mayıs 2020 - 17:34:27

savaşın sonlarına doğru sovyetlerin piyade birimleri ölümsüz oluyor nedense. birde sizdeki tümen dizilimlerini deneyeyim teşekkürler


Yorum Yapın