Hearts of Iron IV - Boğaziçi Savaşı Türkiye Düzenlemesi

Tarih 21 Ekim 2020 Gösterim İkonu 193 Gösterim Yorum İkonu 0 Yorum

Sponsor Bağlantılar

Öncelikle belirtmek isterim ki bu mod yeni çıkan Battle for Bosporus DLC üzerine olup sizde bu DLC yoksa çalışmayacaktır. Battle for Bosporus DLC her ne kadar biz Türkler tarafından sevilse ve çılgınlar gibi oynansada hepinizin fark ettiği bir gerçek var oda hangi yoldan gidersek gidelim savaşa çok geç girmekteyiz. Bu durum tarihsel olarak doğru olduğu gerçeğini elbet biliyoruz ancak Non Aligned Türkiye dışındaki Fokuslarda Türkiyenin savaşa eskiden olduğu gibi daha erkenden girmesi ve kararlar kısmında çıkan problemlerin daha kolay çözülmesi gerektiği kanısındayım.

 

Değişiklikler:

 

- Tarihsel gidişat sırasındaki Fokuslar hariç diğer tüm üst taraf fokuslar 35 güne çekildi yani artık erkenden ülkeyi sağa sol Osmanlı vs götürüp savaşlarda yer alabileceksiniz. Ancak dikkatli olun bildiğiniz üzere Türkiye oynayışı DLC ile oldukça değişti erken savaşlar sizi sıkıntıya sokabilir. Öte yandan tarihsel gidiş kısmındaki BAZI FOKUSLARIN SÜRESİDE UZADI bunun sebebi her türlü görüşün kullandığı Sabadat Paktı gidişatınında kısaltılmış olmasıdır. Eğer tarihsel giderseniz yine 1940 yıllarında savaşa giriyorsunuz orda böyle bir dengeleme yaptık.

 

- Focus Tree seçeneklerinin bazılarının anlamsız yerlerde olması ve sizlerin aşırı sağ yada aşırı sol gittiğiniz durumlarda daha kolay wargoal almanızı sağlamak için Misakı Milli kısmını (en altta yer alan) diğer fokuslardan bağımsız hale getirdim. Ancak erken yıllarda buraya gidip oyunda dengesizlik yaratmayı engellemek adına belli başlı ordu sayısı sınırlamaları ekledik. Yani orta seviye ordunuz olmadan Mısaki Milliye ciddi manada büyük bir orduya sahip olmadan Turana gidemezsiniz. Ancak artık eskisi gibide tüm fokusları tamamlamak zorunda değilsiniz.

 

- Ülke içi sorunlar ile ilgili desicionların hepsi ile ilgili kararlar (focuslardan sonradan çıkanlar dahil) belli oranlarda düşürüldü öte yandan hali hazırda zaten inanılmaz etkisi olduğu için 6 ok desicionlarına bilerek dokunulmadı.

 

- Ülke içi modifier'ların yüzünden belli başlı oynayışlarda Manpower sıkıntısı çeken Türkiyenin dertleri bir nebze olsun çözüldü. Ülke içi modifier'lar hala oyunda yer alamaya devam etsede artık desicion'lardan adam gibi müdahale ettiğiniz taktirde düşen desicion ücretlerininde yardımı ile artık erkenden bu durumları ortadan kaldırıp rahatça HOI4 oynamaya başlayabilirsiniz.

 

- Atatürkün sağlığı ile ilgili desicionlar ve süreleri düzenlendi böylece atamızı daha uzun başta tutup yaşatabileceksiniz ancak bunun elbette bir limiti var.

 

- Sadece HOI4 değil tüm PDX oyunlarında saçma bulduğum Türkiye renginin yeşil olması durumu ortadan kalktı. Sovyet yada İngiliz ile karışmayacak güzel bir kırmızı renk oyuna eklendi.

 

- Generaller kısmına offensive ve logistik kazanımlar elde edilecek şekilde düzenleme yapıldı.

 

Gerekli DLC:
Hearts of Iron IV: Battle for the Bosporus

Yapımcı:Bugra Basgan

Toplam İndirme: 36 | Bugün İndirme: 0

Reklam Engelleyicisi kullanıyorsanız indirme bağlantılarını göremeyebilirsiniz. Tarayıcınızdan Reklam Engelleyici uygulamayı devre dışı bırakarak tekrar deneyebilirsiniz.

Benzer Yazılar Diğer Modlar kategorisinden Yazılar

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın