En Çok Satan 13 Bilgisayar Oyunu

OyunModları 22 Ocak 2015 0 Yorum

Sponsor Bağlantılar

Sizler için dünyada en çok satan 13 bilgisayar oyununu paylaştık. Aralarından birçoğunu belki sizde satın alıp oynadınız. İçlerinde adını duymadığınız oyun yoktur herhalde. Hemen hemen hepsini tanıyoruz biliyoruz bakalım en çok satan hangisi ve kaç adet satmış görelim..

1-Minecraft 18 Milyon Adet

1encoksatanbilgisayaroyunlari Kendi dünyanızı yaratmak size nasıl bir his uyandırıyor. Pekala hiç bunu düşündünüz mü ? Minecraft ismini 2009 yılından bu yana duyurmayı başaran Youtube'da milyonlarca izlenme rakamlarına ulaşan Microsoft tarafından pazarlanan bir oyundur. Ufak boyutlu olması ve grafiklerinin milyonlarca dolar harcanan büyük çaplı oyunlara nazaran kötü olması onun satılmayacağı anlamına gelmiyor. Listemizin ilk sırasında geniş bir dünya oluşturup kendinizi güvenli bir alan oluşturup yaşam alanınızı geliştireceğiniz güzel bir oyun. Minecraft Modları için tıklayın..

2-World of Warcraft 14 Milyon Adet

2encoksatanbilgisayaroyunlari Blizzard dedin mi akan sular durur hacı. Adamlar bu işin piri olmuşlar. Yaptıkları her oyun ile kendilerinden söz ettirmeyi başarıyorlar. Online oynanabilen ve PVE sisteminin hakim olduğu bir MMOPRG diyebiliriz World of Warcraft serisine. 2004 yılında oyuncusuyla buluşan bu harika serinin son günlerde 3. versiyonu ile yine oyuncusundan kopmadan devam eden serüvende sende yer almak istersen http://eu.battle.net/en/int?r=wow

3-Diablo III 12 Milyon Adet

3encoksatanbilgisayaroyunlari Yine bir Blizzard efsanesi olan Diablo 3 dünyada en çok satan oyunlar listemizin 3. sırasında yerini alıyor. Dünya taşını yok eden Tyrael ortadan kaybolur. Diablo, Mephisto ve Baal olarak adlandırılan 3 büyük iblisin ruhtaşları yok edileli 20 yıl olmuştur. Artık her şey unutulmaya yüz tutmuş ve insanlar gündelik yaşamlarına gömülmüşken cennet ve cehennem arasında bir savaş başlar. İki taraf da birbirine son sürat saldırır. Bu arada dünyada da garip şeyler olmaya başlamıştır. Sebepsiz ölümler ve açıklanamaz olaylar eskileri yaşamış ve görmüş olan birini şüpheye düşürür. Deckard Cain tüm bunları araştırmak için yeniden Tristram'a gelir. Başka bir iblisin dünyaya geldiğini düşünen Cain Tristram Katedralinin yıkıntıları arasında ipuçları arar. Bu sırada cennet ve cehennem arasındaki savaş iyice kızışır ve Diablo'nun savaşı ölümlüler dünyasına sıçrar. Gökyüzünden ateş ve dumanlar içinde bir meteor düşer ve insanları dehşete düşürür. Sanctuary'nin birçok yerinden insanlar ve kahramanlar bu garip olayları araştırmak için Tristrama gelirler. İşaretler açıktır. Diablo bir kez daha dünyaya gelmiştir.

4-Half-Life 2 12 Milyon Adet

4encoksatanbilgisayaroyunlari Şu sıralar oyun satışlarının iyi olması en çok Valveye yarar. Çünkü Steam sitesinin sahibi Valvedir. Artık eskisi kadar oyun üzerine bir eser ortaya çıkarmakla uğraşmasalarda aslında dünya oyun tarihinin kilometre taşlarından bir seri olan Half-life'in yaratıcılardır kendileri. Düşünün Valve'nin Half-Life üzerine kurguladığı Counter-Strike Türklerin ata sporlarından biri haline gelmiştir zamanla.. Half-Life 2, İlk oyundaki Black Mesa Kazası'ndan 20 yıl sonra Doğu Avrupa'daki Şehir-17'de başlar. Dr. Gordon Freeman, G-Mantarafından Şehir 17'deki tren durağına gönderilir. Combine güçlerine karşı Freeman, Black Mesa'daki bilim adamları ve bazı arkadaşları tarafından organize edilen Barney Calhoun, Alyx Vance ve Dr.Kleiner'ın da bulunduğu yeraltı direniş örgütüne katılır. Gordon, Dr.Eli Vance'in laboratuarı Black Mesa Doğu'ya ışınlanmak istenirken başarısız olur. Laboratuara eski şehir kanallarını kullanarak ulaşır. Black Mesa Doğu'ya vardığında Alyx'in robot hayvanı Dog ile tanışır ve burada yer çekimi silahını alır. Daha sonra laboratuar Combine saldırısına uğrar ve Dr. Eli Vance, eskiden üst düzey bir hapishane olan Nova Prospekt'e götürülür. Mossman ise sözde kaçırılmıştır. Gordon terkedilmiş ve zombiler ile dolu olan Ravenholm Kasabasından gider. Papaz Grigori'nin yardımıyla otoyol 17 ye ulaşır ve Tau topu isimli silahla donamlı olan arazi aracıyla Deniz feneri'ne ulaşır ve Combinelara karşı savunur arazi aracını orada bırakır. Yola yürüyerek devam eder. Antlionlar ile dolu olan bir sahili geçer ve bir antlion guard ile çarpışır. Yakındaki kamptan gelen Vortigaunt Gordon'a antlion guardların antlionları kontrol etmek için kullandığı Pheropodlar diğer adıyla Bugbaitler verir. Gordon bugbaitleri kullanarak Nova Prospekt'e ulaşır ve Alyx ile buluşur.

5-StarCraft 11 Milyon Adet

5encoksatanbilgisayaroyunlari Yıldız savaşları konulu Blizzard efsanesidir.Blizzard Entertainment tarafından piyasaya sürülen gerçek zamanlı strateji türünde, uzayda geçen ve üç ırkın savaşını konu alan bir bilgisayar oyunudur. Terran, Protoss ve Zerg isimli üç ırk mevcuttur. Irklar arasındaki denge çok iyi ayarlanmıştır. Oyunun strateji esnekliği, bir önceki benzeri olan Warcraft 2'ye göre daha geniş olan harita seçenekleri ile birleşince, uzun oynama süresi ve bol strateji seçeneği sunmaktadır. Brood War isimli genişleme paketi ile birlikte oyundaki her üç ırk arasında güç daha da dengelenmiştir. Özellikle Güney Kore ve Botswana'da büyük bir oyuncu kitlesine sahiptir. Blizzard, 1998 - 2007 yılları arasında Starcraft:Brood Warbaşlığından 12 milyon kopya satıldığını açıklamıştır, Starcraft uluslararası anlamda özellikle çoklu oyuncu kısmı ile, bilgisayar dünyasında tarikat benzeri bir oyuncu kitlesi toplamıştır. Gerçek zamanlı strateji oyunlarında endüstri standartı olarak kabul edilmektedir. Oynanabilirliği ve kalitesi, yıllar geçmesine rağmen hala kendini kabul ettirici düzeydedir.

6-The Sims 3 10 Milyon adet

6encoksatanbilgisayaroyunlari EA Games tarafından yapılan Sims serisinin devam oyunudur. Son zamanlarda Sims 4 çıksada hala seride en çok satan oyunlar bazında ilk sıradadır. Amacımızın aile yaşamını simule etmek olduğu başarılı bir simülasyon oyunu diyebiliriz.

7-Half-Life 9.3 Milyon Adet

7encoksatanbilgisayaroyunlari En çok satanlar listesinde iki adet oyunun ikisininde bulunması gerçekten bu oyunun ne denli sevildiğini bizlere aktarıyor.Half-Life bir FPS oyunudur, yani oyun ana karakterin görüş açısından oynanır. Oyunun ilerleyebilmesi için oyuncunun gerekli bulmacaları çözmesi ve aksiyon bölümlerinden canlı çıkabilmesi gerekmektedir. Half-Life, yazılı ardışıklığı kullanır. Yazılı ardışıklık terimi, video oyunlarında oyuncunun bir hareketi veya bir yere varması ile harekete geçen önceden belirlenmiş olaylar dizisine verilen addır. Örneğin oyuncunun kilitli bir kapıyla karşılaştığında bir uzaylının o kapıyı kırması gibi küçük bir olaydan öyküyle ilgili önemli bir noktaya varılır. Oyun, rastlantılar sonucu uç uca eklenmiş olaylar bütünü gibi görünmektedir. Aslında hepsi önceden planlanmış ve zamanı ayarlanmış olaylardır. Birçok FPS oyununda kesit sahneler kullanılır. Bu kesit sahnelerde oyunun ve öykünün ilerleyişiyle veya arka planla ilgili bazı bilgiler oyuncuya aktarılır; ama Half-Life bu yöntemi kullanmaz. Bu durum da oyuna çok büyük bir gerçekçilik katmıştır. Oyuncu gerçekten o bilim adamı Dr. Gordon Freeman'ın yerindedir, sadece onun gözünden görür ve hiçbir şeyden haberi yoktur; öyküyü kavramada ve bulmacaları çözmede tek başınadır. Bütün oyun sadece yazılı ardışıklıkla ilerler, oyuncu da Dr. Freeman'ı hiç dışarıdan göremez, tüm oyun Dr. Freeman'ın gözünden aktarılır. Half-Life'ta seviyeler veya bölüm bitimleri/başlangıçları yoktur, oyun bölümlere ayrılmıştır ve bölüm geçildiği zaman ekranda yeni bölümün adı görünür ve kaybolur, ilerleyen öyküye hiçbir müdahale olmaz. İlerleyiş, yüklemeler dışında sadece birkaç yerde kesilir. Bunlardan birisi, ABD askerlerinin Dr. Gordon Freeman'ı tuzağa düşürdükten sonra bayıltıp esir aldığı bölümdür. Bir diğeri ise oyunun sonunda final sahnesinin [Nihilanth] öncesinde gerçekleşir.

8-Guild Wars 6.5 Milyon Adet

8encoksatanbilgisayaroyunlari Daha önce ismini defalarca duyduğum fakat bir türlü oynama fırsatımın olmadığı kaliteli oyunlardan bir tanesi yine en çok satanlar listemizde. Şu sıralar millet Guild Wars 2 oynuyor ama biri oynamayanlarda denemeli bence. Oyuna keyfimize göre bir karakter oluşturduktan sonra Ascalon City'de oyuna başlıyoruz. Daha şifremizi girdikten sonra oyunu Role Playing mi, yoksa PVP mi (player vs player) olarak oynayacağımızı belirlemek gerçekten güzel bir şey. Eğer Role Playing olarak oynamayı seçerseniz oyunun senaryosunu daha bir kapsamlı olarak göreceksiniz. Ascalon'a ilk adımımızı attığımız andan itibaren grafik şovu karşısında insanın gözleri kamaşıyor. Daha önce bu tip oyunlarda tecrübeli olan arkadaşlar için herhangi bir zorluk olmayacaktır. Ama ilk deneyimi olanlarda tuş kombinasyonlarını anladıkları beş dakikadan itibaren oyunun neredeyse ustası olabilirler. Tuş kombinasyonları ve diğer kontroller inanılmaz derecede basite indirgenmiş. Bu kısımlara daha sonra değineceğim, şimdi quest yapısına geçelim.

9-The Sims 6.3 Milyon Adet

The Sims Bebek Yapma The Sims, Will Wright tarafından tasarlanan, dağıtımı Electronic Arts'ın, yayımlanması Maxis'in önderliğinde piyasaya sürülmüş bir strateji-hayat simülasyonu bilgisayar oyunudur. "Sim" denen sanal insanların SimCity yakınlarında bir banliyöde geçen günlük aktivitelerinin birebir simülasyonudur.

10-Garry's Mod 6 Milyon Adet

10encoksatanbilgisayaroyunlari Garry's Mod veya GMOD, Half-Life 2 üzerine kurulan bir kum havuzu modudur. Bu mod ile kullanıcılar, oyunun içersindeki materyalleri kullanarak birçok şey yaratabilirler. Bunlar kullanıcının hayalgücüne kalmış şeylerdir. Makineler, robotlar, karikatürler... Garry's Mod, sadece kullanıcıya oyunun içerisindeki materyalleri kullanabilmesi için kolaylık sağlar. Modun temeli yerçekimi kanunlarına dayanmaktadır.

11-Myst 6 Milyon Adet

11encoksatanbilgisayaroyunlari Myst Robyn ve Rand Miller kardeşlerin tasarlayıp yönettikleri grafik macera türünde video oyunudur. Oyun Spokane, Washingtonkökenli Cyan Worlds stüdyosu tarafından tasarlandı ve Brøderbund Software tarafından yayınlanıp dağıtıldı. Miller kardeşler, Geliştirici Cyan'ın o tarihe kadarki en büyük projesi olan oyun üzerinde çalışmaya 1991'de başladılar ve oyun Macintosh bilgisayarlar için 24 Eylül 1993'te piyasaya sürüldü. Oyunun Microsoft Windows, Sega Saturn, PlayStation, Jaguar CD, AmigaOS, CD-i, 3DO,PlayStation Portable ve Nintendo DS için yeniden yapım sürümleri yayıncılar Midway Games, Sunsoft ve Mean Hamster Softwaretarafından piyasaya sürüldü. Myst'te oyuncu büyülü bir kitap kullanarak Myst adasında yolculuk yapan Stranger rolündedir. Orada oyuncu "Ages" olarak bilinen farklı dünyalara yolculuk yapmak için de zanaatkar ve kaşif Atrus'un yazdığı kitapları kullanır. Bu dünyaların her birinde karakterin geçmişini açığa çıkarmaya yardım eden bir ipucu bulunur. Oyunun, oyuncunun hareket rotasına bağlı olarak birçok sonu vardır. Piyasaya çıkmasının ardından Myst eleştirmenlerin oyunun oyuncuları kendi kurgusal dünyasına sokmaktaki başarısını övmeleriyle sürpriz bir başarı elde etti. Oyun 2002'de The Sims çıkıncaya kadar tüm zamanların en çok satan bilgisayar oyunu oldu. Myst'in başarısı dört tane seriye bağlı devam oyunu ve birçok spin-off oyun ve romanı da beraberinde getirdi.

12-The Sims 2 6 Milyon Adet

12encoksatanbilgisayaroyunlari Bu listede amma da Sims oyunu var demeyin. Bende hep kızlar oynar diye düşünürdüm fakat gerçekten oynanası bir oyun ki bakın serinin 3 oyunu ne kadar satmış toplam. Sims 2 Maxis tarafından yapılmış olup Electronic Arts (EA Games) tarafından yayınlanmış bir yaşam simulasyonu oyunu.Bilgisayar oyunları tarihinde en çok satılan oyun olan Sims'in devamı niteliğindedir. Oyun 16 Nisan 2004 tarihinde satışa sunulmuştur ve ilk on gün içerisinde bir milyon satış rakamına ulaşmıştır. The Sims 2 aynı zamanda PC, Mac OS X, ve aralarında cep telefonlarının, el konsollarının da bulunduğu birçok platform için de yayınlanmıştır. Oyun artık geliştirilmemektedir. Sims 2 oyununda oyuncular yaratmış oldukları karakterlerin görünüşlerini diledikleri gibi oluşturup, dilerse oyun içinde evlendirip çocuklarının olmasını sağlayabilir. Oyunun herhangi bir sonu yoktur. Sürekli oynanmaya devam edilip yaratılan sim veya simlerin yaşam ağaçları sürekli genişleyebilir. Oyun içerisinde yaratılan simler kontrol edilip komutlar verilebilir, aynı zamanda kontrol simlere bırakılıp kendi kendine kararlar vermesi de izlenebilir.

13-StarCraft II: Wings of Liberty

13encoksatanbilgisayaroyunlari StarCraft II: Wings of Liberty , Blizzard Entertainment tarafından geliştiren, yine aynı firma tarafından 1998 yılında yayınlanmış StarCraft oyununun devamı niteliğindeki askeri bilim kurgu gerçek zamanlı strateji türünde bir bilgisayar oyunudur. Microsoft Windows ve Mac OS X ortamları için geliştirilen oyun, ilk paketi Wings of Liberty adında piyasaya sürülmüştür ve ek olarak Heart of the Swarm ve Legacy of the Void adlarında iki genişleme paketi çıkarılacaktır. 3 Mart 2010'da yayıncı Activision Blizzard tarafından Çin Halk Cumhuriyeti hariç tüm dünyada satışa sunulacağı açıklanmış ve 27 Temmuz 2010'da satışa sunulmuştur.

Özel kategorisinden Yazılar

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın