Anno Online İncelemesi

OyunModları 27 Şubat 2017 0 Yorum

Sponsor Bağlantılar

Adalar arası ticaret ve şehir kurma simülasyonu olarak tanıdığımız Anno serisinin 2013 yılında piyasaya sunulan ve oyuncuların beğenisini kazanan Anno-Online isimli ferdiyle bir gün nasıl geçer bahsetmek için açtık bu başlığı. Onlarca para verip satın aldığımız Anno 1400, Venice gibi oyunları aratmayan gerçek zamanlı simülasyon ve strateji öğeleriyle zenginleştirilmiş güzel bir oyun. Türkçe dil desteğinin olmaması oyunu biraz karmaşıklığa sürüklese de önceden bir Anno oyunu oynadıysanız çok zorluk çekmeyeceğiniz aşikar. Klasik şehir kurup şehrin sakinlerinin isteklerini yerine getiren ve size şehrin yöneticiliği görevini başarılı bir şekilde sunan Anno-Online, limanınızı ziyaret eden tüccarlarla ve günlük karşınıza çıkan görevlerle sürükleyiciliğini korumayı başarıyor. Fakat klasik strateji öğelerini bolca barındırdığı için birçok şey için beklemeniz gerekiyor. Geniş bir haritada açık olan ufak bir parçada ada hayatını başlatan oyun birtakım şartları yerine getirdikçe adanın diğer bölümlerini açma yetkisini size sunuyor.

Birden Çok Ada Oluyor mu ?

Anno’nun kolonize yapısı nedeniyle bu sorunun cevabı evet. Size verilen ilk adada buğday ve Elma yetiştirebiliyorsunuz. Gelişimin en önemli adımı olan kenevir yetiştirebilmek için ise buna uygun bir ada keşfetmeniz gerekiyor. Aksi halde halkınızı tüccar sınıfına yükseltemez ve yeni birçok bina ve özelliği açamazsınız. Adayı kendinize bağladıktan sonra orada ilk adımları atmak için hammaddeye ihtiyacınız olacak. Diğer adadan buraya hammadde taşıyabilirsiniz fakat bunu gerçekleştirmek için taşıma gemilerine ihtiyacınız var. Eğer elinizde gemi yoksa, odun ve taş ihtiyacı için biraz sabırlı olmalısınız. Bir başka adada üretim yaptığınız kenevirlerden elde ettiğiniz kaliteli elbesileri ana adaya taşımanız gerekmekte. Aksi halde orada yaptığınız üretim size hiçbir kar sağlamayacaktır. Üretim yapmak için yeni adaya herhangi bir ev kurmaya gerek yok sadece üretim binalarıyla o adayı kolonize edebilirsiniz.

Taşıma Gemisi Nedir ? Başka Hangi Gemiler Var

Taşıma gemisi, bir adanızdan diğer adanıza üretim mamüllerini taşıyabileceğiniz gemilerdir. Oyunda her alan için farklı gemiler türetilmiş. Örneğin Kaşif gemisi ile farklı özellikleri barındıran adalar keşfedebilirsiniz. Hazine avcısı gemileriniz ile 7 saatlik hazine avına çıkabilir ve buradan gelecek rastgele ürünler ile halkın refahını yükseltebilirsiniz. Korsan avcısı gemiler ile korsanlarla mücadele edebilmek için devriye görevi haritaları elde edebilirsiniz.

Peki Ya Savaş

Savaş Anno klasiğinde olan bir durumdur. Fakat henüz kara savaşlarını oyunda görmedim ama deniz savaşları oyunda var. Brig, Caravel ve Galley tipi savaş gemileri ile elde ettiğiniz devriye haritalarında korsanlarla savaşabilirsiniz. Gemilerin seviyelerini arttırıp düşmana ölümcül hasarlar verebilirsiniz. Her gemi farklı bir gemiye üstünlük sağlamaktadır. Örneğin Brig, Caravel tipi gemilerden oldukça üstün ve ölümcül hasar saçabilen bir gemidir. Buna göre gireceğiniz savaşta 3 tane gemi seçme hakkınız bulunduğundan dolayı bu seçimleri iyi yapmalısınız. Anno Online'ı Şimdi Oyna

Oyunun Artıları;

+ Tamamen ücretsiz bir oyun ve herhangi bir clent indirmeniz gerekmiyor. Tarayıcı tabanlı ve internet dostu bir oyundur. +  Anno’nun paralı versiyonlarındaki birçok özellik oyunda gayet başarılı bir şekilde bulunuyor. + Gerçek oyuncular ile konuşabileceğiniz anlık chat paneli mevcut. Buradan bilmediğiniz konularda diğer usta oyunculardan bilgi alabilirsiniz tabiki İngilizce’niz varsa. + Anno’nun alışılan ekran ve menüsü sizi yabancılık çekmekten kurtaracaktır.

Oyunun Eksileri;

- Türkçe desteklenmiyor. Bu nedenle karışık gelebilir. - Çok fazla oyun içi satın almalar mevcut. Birçok bina bile elmasla alınıyor. - Oyunda çok fazla para sistemi var. Altın, gümüş ve bronz sikkelerin yanında bir de elmas var.
Sponsor Bağlantı
Dosyayı İndir

Online kategorisinden Yazılar

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın